Wybór wykonawcy do remontu mieszkania – kim jest generalny wykonawca i jakie niesie za sobą plusy ?

15 lutego 2023

Remont mieszkania może bazować na delikatnym odświeżeniu wnętrz bądź kompleksowych pracach, umożliwiających nadanie im zupełnie innego charakteru. Inwestorzy coraz częściej decydują się korzystać z pomocy doświadczonych fachowców zamiast wykonywać poszczególne zadania samodzielnie. W tym aspekcie pojawia się pojęcie generalnego wykonawstwa. Kim jest generalny wykonawca i jakie korzyści przynosi nawiązanie z nim współpracy?

Jak przeprowadzić remont?

Remont, co do zasady, można przeprowadzić na kilka sposobów. Niektórzy decydują się samodzielnie zrealizować poszczególne prace, jednak jest to coraz mniej popularne rozwiązanie. Remont na własną rękę wymaga bowiem posiadania wiedzy na odpowiednim poziomie, a także pewnego doświadczenia i sporo wolnego czasu – tylko w takim przypadku można osiągnąć pożądane efekty. Kolejnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z kilkoma specjalistami, przy czym każdy z nich zajmuje się innego typu pracami remontowymi. Jedni wymieniają instalacje, inni odpowiedzialni są za prace wykończeniowe. W takim przypadku mamy do czynienia z podwykonawcami. Istnieje także możliwość powierzenia wszelkich obowiązków związanych z remontem jednej, konkretnej firmie. Wtedy też mówimy o wykonawcy generalnym, który przejmuje opiekę nad całym procesem modernizacji wnętrz. Wykonawca generalny to przedsiębiorstwo zatrudniające wykwalifikowanych fachowców, które jest w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane prace, zgodnie z wymaganiami klienta. 

Czym zajmuje się wykonawca generalny?

O wykonawcy generalnym najczęściej mówimy w kontekście prac budowlanych, jednak coraz częściej pojęcie to pojawia się również w przypadku prac remontowych. Czym zajmuje się powołana do zrealizowania remontu jednostka? Zakres prac, jakich podejmuje się wykonawca generalny, jest naprawdę szeroki. Już na samym początku jego zadaniem jest ustalenie harmonogramu wykonywania poszczególnych czynności. Jednocześnie pomaga on dobrać materiały oraz inne niezbędne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie remontu. Zadaniem inwestora pozostaje więc jedynie uzyskać niezbędne zgody, jeśli oczywiście takowe będą wymagane. Generalny wykonawca czuwa nad przebiegiem całej procedury remontowej, realizując konkretne prace zgodnie z wytycznymi – począwszy od przygotowania mieszkania do remontu, na pracach wykończeniowych i adaptacyjnych skończywszy. 

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia generalnego wykonawcy?

Podstawową zaletą zaangażowania w remont generalnego wykonawcy jest fakt, iż nie trzeba nawiązywać współpracy z kilkoma różnymi firmami. Jedno przedsiębiorstwo przeprowadza bowiem wszelkie prace, zgodnie z życzeniem oraz potrzebami klienta. Pozwala to z jednej strony sporo zaoszczędzić, z drugiej strony zachować pewną spójność i znacznie przyspieszyć cały remont. Generalny wykonawca sam ustala harmonogram prac remontowych, zatem nie musimy dostosowywać go pod konkretne, kolejne ekipy. Wszelkie niejasności i nieścisłości konsultujemy z jedną firmą, co znacznie ułatwia komunikację, redukując przy tym ryzyko jakichkolwiek pomyłek. Współpraca z generalnym wykonawcą generuje niższe koszty, niż w przypadku, gdy w remont zaangażowanych jest kilka odrębnych fachowców. Klienci często mogą liczyć na różnego typu zniżki i rabaty. Ponadto oferta zawsze ustalana jest indywidualnie, mając na uwadze zakres prac oraz stopień ich skomplikowania. Nie ulega wątpliwości, że remont na szeroką skalę zawsze będzie bardziej problematyczny, niż delikatne odświeżenie wnętrz. 

W jakich sytuacjach można zatrudnić generalnego wykonawcę?

Współpracę z generalnym wykonawcą mogą nawiązać zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku remontów kompleksowych, lecz również w sytuacji, gdy planujemy wyłącznie remont łazienki, kuchni czy innego pomieszczenia. Najwięcej korzyści zatrudnienie generalnego wykonawcy przynosi oczywiście osobom, które mają zamiar przeprowadzić różnego typu prace remontowe, wymagające sporego zaangażowania. 

Jak nawiązać współpracę z generalnym wykonawcą?

Chcąc nawiązać współpracę z generalnym wykonawcą, należy przede wszystkim znaleźć firmę, która świadczy tego typu usługę. Najważniejsze jest wypracowanie pewnej koncepcji przy pomocy specjalistów, a także zbudowanie zaufania na linii inwestor-wykonawca. Zapraszamy do skontaktowania się z przedstawicielem naszej  firmy aby ustalić wszelkie niezbędne szczegóły, w tym zwłaszcza termin, w jakim ma zostać przeprowadzony remont. Pamiętajmy, aby zarezerwować go z pewnym wyprzedzeniem – daje to możliwość kontaktu z najlepszymi specjalistami na rynku. W dalszych etapach to, jak konkretnie będzie wyglądać współpraca, zależy wyłącznie od potrzeb i wymagań inwestora. Cena usługi ustalana jest już na samym początku, tak aby warunki były przejrzyste i w pełni zrozumiałe dla klienta. Warto mieć na uwadze, że remonty, które przeprowadza generalny wykonawca, na ogół przebiegają znacznie szybciej, niż w przypadku, gdy podejmujemy się przeprowadzenia prac na własną rękę bądź zlecamy je kilku różnym firmom. 

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności