Sztukateria jako elegancje wykończenie ścian i sufitów. Jak ją zaprojektować i komu zlecić montaż?

9 stycznia 2023

Sztukateria zdobi ściany i sufity już od okresu renesansu, jednak szczególnie chętnie wracamy do niej właśnie teraz. Stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrz wykończonych w stylu glamour, klasycznym czy angielskim. Jak zaprojektować sztukaterię i komu zlecić jej montaż?

Sztukateria – gotowa czy zaprojektowania indywidualnie?

Sztukateria jeszcze do niedawna nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, jednak od kilku sezonów ponownie powróciła do łask. Kojarzy się nieco ze starymi kamienicami zaaranżowanymi w bardzo eleganckim stylu. Elementy sztukateryjne można nabyć w marketach budowlanych bądź w sklepach z elementami wykończenia wnętrz. Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania i są praktycznie gotowe do tego, aby przymocować je do ściany czy sufitu. Wadą gotowych modeli jest jednak dosyć wysoka cena. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc zaprojektowanie i wykonanie sztukaterii we własnym zakresie. Wbrew pozorom nie jest to czynność zarezerwowana wyłącznie dla osób, które mają artystyczną duszę bądź lubią majsterkować. Niemal każdy może poradzić sobie ze stworzeniem własnej sztukaterii, za pomocą elementów, które bez żadnego problemu można nabyć w niemal każdym markecie. 

Jak zrobić własną sztukaterię?

Drewniana sztukateria pięknie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, vintage czy boho. Jeśli lubimy naturalne elementy, nie musimy z niej rezygnować – wystarczy tylko wybrać odpowiedniej jakości drewno, które zawiśnie na naszych ścianach lub na suficie.

Komu zlecić montaż sztukaterii?

Sztukaterię stworzoną we własnym zakresie z powodzeniem możemy zamontować sami. Czynność ta nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, choć w przypadku sztukaterii drewnianej może okazać się nieco trudniejsza. Listwy, przed ich montażem, warto bowiem zagruntować. Niektórzy nie chcą podejmować się montażu sztukaterii samodzielnie, mając na uwadze przede wszystkim troskę o dobry stan techniczny ścian bądź sufitu. W takim przypadku prace należy zlecić fachowcom, najlepiej tym, którzy na co dzień wykonują drobne remonty.

Czasami specjaliści sami doradzają, w jaki sposób wykonać je, tak aby osiągnąć zamierzony efekt. Pamiętajmy, że montaż sztukaterii nie powinien spowodować żadnych uszkodzeń w strukturze ściany czy sufitu – przypomina on bowiem nieco wieszanie obrazu. Niemniej jednak, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto zlecić to zadanie bardziej doświadczonym osobom. 

Sztukateria we wnętrzach – dobry sposób na niebanalną ozdobę?

Sztukateria na przełomie lat przeszła swoistą metamorfozę – niegdyś kojarzone były z eleganckimi, nieco surowymi wnętrzami, dziś sprawdzą się w niemal każdym mieszkaniu. Wszystko ze względu na wielość materiałów, z których można je wykonać – począwszy od sztucznych, aż po naturalne, takich jak drewno. Sztukateria stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby niskim kosztem upiększyć swoje wnętrza. Jednocześnie będzie ona dobrą propozycją dla tych, którzy szukają niebanalnych, a zarazem stosunkowo prostych i sprawdzonych rozwiązań.

Sztukaterię z powodzeniem przygotujemy we własnym zakresie, korzystając z dostępnych w sklepach materiałów. Jej montaż nie powinien sprawić większego problemu, choć w razie potrzeby warto zlecić go fachowcom. Choć możemy zakupić gotową boazerię, to jeśli zależy nam na unikatowości dekoracji, stwórzmy ją samodzielnie. Projekt zależy w dużej mierze od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz w jakim stylu zaaranżowaliśmy nasze mieszkanie. 

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności