Remont mieszkania w kamienicy krok po kroku
13 września 2023
Remont mieszkania w kamienicy krok po kroku: Remont mieszkania w kamienicy, choć z technicznego punktu widzenia wygląda podobnie, jak remont mieszkania w bloku, może wiązać się z pewnymi utrudnieniami natury formalnej. Jak przeprowadzić go krok po kroku?
Remont mieszkania w kamienicy – czy wymaga uzyskania pozwolenia?
Kamienice to wieloletnie budynki, które mogą, choć nie muszą, podlegać szczególnej ochronie prawnej. Chcąc przeprowadzić remont mieszkania, w pierwszej kolejności musimy upewnić się, czy kamienica nie została wpisana na listę zabytków. Ich spis znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jeśli kamienica znajduje się na liście, plan przeprowadzenia prac będziemy musieli przedłożyć w urzędzie gminy. Po zapoznaniu się z nim, prezydent miasta lub starosta powiatu wyda pozwolenie budowlane. Ma on również prawo odrzucić projekt, jeśli zanadto ingeruje on w architekturę budynku. Sprawa staje się nieco mniej skomplikowana, jeśli kamienica nie figuruje w rejestrze zabytków. W takim przypadku mamy obowiązek dokonać zgłoszenia, przeprowadzając proste prace remontowe. Tego rodzaju zgłoszenie nie jest jednak typowe dla kamienic – podobny obowiązek ciąży na mieszkańcach bloków. W sytuacji, gdy planujemy większy remont (na przykład związany z podnoszeniem ostatniej kondygnacji), konieczne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego. W tym celu musimy przygotować projekt, a następnie przedłożyć go w urzędzie, oczekując na wydanie zgody.
Jak zaplanować remont w kamienicy?
Jeżeli planujemy remont mieszkania, na który wydana musi zostać zgoda, warto od początku skorzystać z pomocy specjalistów. Przygotują oni projekt, a następnie wdrożą ewentualne poprawki, jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność. Już na etapie planowania remontu powinniśmy oszacować jego całkowity koszt. Porównajmy go z budżetem, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednocześnie, że kapitalny remont może wymagać zaangażowania nawet kilkuset tysięcy złotych, podczas gdy kosmetyczne poprawki najczęściej kosztują kilkanaście tysięcy. Sporządzenie kosztorysu to jedno z najważniejszych zadań, jakie inwestor musi wykonać przed rozpoczęciem remontu. Zawsze do ogólnych kosztów dodajemy około 10-20%, tak aby nie okazało się, że pod koniec remontu brakuje nam środków. Planując remont mieszkania, zastanówmy się, czy nie warto „przy okazji” przeprowadzić kilku dodatkowych prac, związanych na przykład z wymianą instalacji. Jeśli bowiem jest ona przestarzała i za kilka lat i tak zajdzie konieczność jej wymiany, to nasz obecny wysiłek, kolokwialnie mówiąc, pójdzie na marne. Weźmy jednak pod uwagę, czy rozszerzając zakres prac remontowych, nie będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę.
Jak wygląda remont mieszkania w kamienicy?
Remont mieszkania w kamieni najlepiej rozpocząć od poinformowania sąsiadów o planowanych pracach. Taki anons jest w dobrym tonie i nie naraża nas na ewentualne problemy, spowodowane na przykład interwencją patrolu policji. Tymczasem w kontekście prac remontowych, to zaczynamy od wyburzania – ścian, pieca kaflowego, nieużywanych urządzeń. Prace wyburzeniowe najczęściej trwają jeden dzień, choć w nieco bardziej skomplikowanych przypadkach mogą potrwać nawet do tygodnia. Następnie przechodzimy do prac właściwych – stawiamy nowe ścianki działowe, przygotowujemy wylewkę, tynkujemy ściany. Dopiero w ostatnim etapie przechodzimy do prac wykończeniowych, które – choć zajmują sporo czasu – stanowią swoistą kropkę nad „i”. Szczegółowy plan remontu zawsze należy ustalić, mając na uwadze indywidualne potrzeby i wymagania inwestora. Zakres prac może być bowiem bardzo szeroki, lecz często mają miejsce również małe remonty.
Remont mieszkania w kamienicy – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wyremontowanie mieszkania w kamienicy zajmuje zwykle od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wiele zależy tutaj od tego, jakie dokładnie prace mają zostać przeprowadzone. Wielu inwestorów zastanawia się, czy remontując mieszkanie, warto skorzystać z pomocy fachowców, czy może lepiej przeprowadzić niezbędne prace na własną rękę? Jeśli planujemy kompleksowy remont, nie obejdzie się bez wsparcia specjalistów. Ich głównym zadaniem będzie sporządzenie szczegółowej dokumentacji, która zostanie przedłożona celem uzyskania zgody na remont. W przypadku kamienic wpisanych na listę zabytków, poszczególne prace remontowe powinny być wykonane przez ekspertów, tak aby nie uszkodzić kolejnych elementów budynku. Niemniej jednak, nawet jeśli w danej sytuacji nie potrzebujemy pozwolenia budowlanego, dobrze zaplanować remont i powierzyć jego przeprowadzenie fachowcom. Już na etapie planowania podpowiedzą, jakich materiałów warto użyć oraz jakie dodatkowe prace należałoby przeprowadzić. Pomogą też ustalić koszt remontu. Bez względu na to, czy realizujemy go w kamienicy, czy też w bloku, będziemy musieli przestrzegać pewnych zasad, na przykład dotyczących ciszy nocnej. Remont w kamienicy, choć może wydawać się nieco bardziej skomplikowany, w rzeczywistości nie zawsze będzie wymagał uzyskania pozwolenia, a poszczególne prace będzie można przeprowadzić w krótkim czasie.