Remont mieszkania krok po kroku

9 marca 2023

Od czasu do czasu w każdym mieszkaniu konieczne jest przeprowadzenie remontu generalnego. Odświeżenie wnętrz i nadanie im nowego wyglądu pozwala poczuć się bardziej komfortowo, a jednocześnie daje możliwość urządzenia mieszkania zgodnie z obowiązującymi trendami, a także naszymi bieżącymi potrzebami. Jak przygotować się do remontu i jak przeprowadzić go krok po kroku?

Przygotowanie do remontu – na czym polega?

Zanim rozpoczniemy szeroko zakrojone prace remontowe, należy dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać odświeżone mieszkanie. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego stylu wnętrzarskiego, a także ustalenie pewnego motywu przewodniego, na przykład w postaci koloru dominującego. Przygotowując się do remontu, musimy zaplanować, jak ma wyglądać nasze mieszkanie po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych prac. Pomocna okazuje się tutaj wizualizacja, którą można wykonać w dobrych marketach budowlanych bądź u architekta. Jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza osobom, które nie do końca potrafią wyobrazić sobie, jak poszczególne pomieszczenia będą wyglądać w nowym wydaniu. Przygotowanie do remontu to także ustalenie pewnego harmonogramu prac. Wykonywanie ich na własną rękę może być nieco problematyczne i czasochłonne, dlatego już na tym etapie warto rozważyć współpracę z profesjonalną ekipą remontową.

Remont mieszkania – w jakiej kolejności wykonywać poszczególne prace?

Remont mieszkania to niezwykle złożone przedsięwzięcie, dlatego należy dokładnie zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych prac. Na samym początku podejmujemy się przeprowadzenia prac konstrukcyjnych, związanych z wyburzeniem istniejących ścianek czy zabudowaniem rur. Następnie możemy przejść do montażu poszczególnych instalacji, jeśli ich wymiana jest konieczna. W kolejnym kroku można zająć się wymianą okien bądź naprawą stolarki okiennej. Wyrównywanie ścian, sufitów i przygotowanie ich do malowania oraz renowacja posadzki to prace, które przeprowadzane są w następnej kolejności. Dopiero na samym końcu ma miejsce wykończenie mieszkania : sufitów, ścian i podłóg. Wisienką na torcie pozostaje montaż gniazdek i kontaktów oraz mebli.

Jeśli w grę wchodzi remont całego mieszkania, to najczęściej zaczyna się go od łazienki, następnie przechodząc do kuchni. Są to dwa pomieszczenia, które z jednej strony wymagają przeprowadzenia najtrudniejszych prac, z drugiej strony ich wyłączenie z użytkowania wiąże się ze znacznym dyskomfortem dla domowników. Bardzo ważne jest więc odpowiednie rozplanowanie poszczególnych czynności, tak aby jak najszybciej można było ponownie korzystać z łazienki oraz kuchni, przynajmniej w pewnym zakresie. Dopiero później przechodzi się do remontu pokoi oraz przedpokoju, ewentualnie również balkonu. 

Remont z pomocą fachowców

Remont generalny mieszkania stanowi poważne wyzwanie nie tylko finansowe, lecz również organizacyjne. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na to, aby na czas przeprowadzania poszczególnych prac zmienić miejsce zamieszkania. Dlatego bardzo istotna jest właściwa logistyka, a także wykonywanie czynności w określonych ramach czasowych. Nawiązanie współpracy z profesjonalną ekipą remontową wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem dla osób, które pragną zaoszczędzić czas i nie chcą nadmiernie stresować się renowacją mieszkania. Współpraca przebiega na indywidualnych warunkach, w zależności od potrzeb konkretnego inwestora. Specjaliści mogą podjąć się przeprowadzenia wszystkich niezbędnych prac, lecz przychodzą także z pomocą osobom, które nie radzą sobie z remontem i potrzebują wsparcia na przykład przy czynnościach wykończeniowych. Warto pamiętać, że współpraca nie zaczyna się dopiero w momencie realizowania pierwszych zadań – specjaliści pomagają ustalić harmonogram prac oraz ich zakres. Mogą również zająć się doborem konkretnych materiałów, które w danym przypadku sprawdzą się najlepiej.

O czym należy pamiętać, planując remont?

Remont można przeprowadzić w ciągu kilku tygodni, lecz w niektórych przypadkach prace rozwlekają się nawet na kilka miesięcy. Dla domowników zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest szybkie zrealizowanie poszczególnych etapów, tak aby można było w krótkim czasie zamieszkać w odświeżonych wnętrzach. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Remont, który trwa dłuższy okres, pozwala teoretycznie na sfinansowanie wydatków z bieżących środków, jednak trzeba liczyć się z większym nieporządkiem i koniecznością wyłączenia poszczególnych pomieszczeń nawet na kilka tygodni. Jest to bardzo niekorzystne zwłaszcza w przypadku kuchni czy łazienki.

Problemem może być również niezaplanowanie poszczególnych prac, przez co cały remont znacząco rozwleka się w czasie, nierzadko wywołując przy tym frustrację inwestorów. Każdy, kto chciałby w krótkim czasie uporać się ze wszelkimi niezbędnymi pracami remontowymi, powinien skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu można mieć pewność, że poszczególne zadania zostaną zrealizowane w prawidłowy sposób, zgodnie z ogólną sztuką przeprowadzania remontów. 

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności