Remont łazienki krok po kroku
9 października 2023
Łazienka to jedno z najbardziej problematycznych, pod kątem przeprowadzenia prac remontowych, pomieszczeń. Najczęściej mówimy nie o kosmetycznych zmianach, lecz o generalnym remoncie, połączonym między innymi z wymianą instalacji. Jak zaplanować remont łazienki i jak przeprowadzić go krok po kroku?
Krok pierwszy – planowanie remontu
Pierwszym zadaniem dla właścicieli mieszkania jest dokładne zaplanowanie układu łazienki. Zastanówmy się, co chcemy w niej wymienić oraz jakie mamy ogólne oczekiwania? Pamiętajmy, że remont łazienki zwykle przeprowadza się raz na kilka lat, dlatego warto wziąć pod uwagę potrzeby długofalowe. Ważny jest tutaj nie tylko styl wnętrzarski, lecz przede wszystkim to, jakie dokładnie meble znajdą się w pomieszczeniu czy jakie ogrzewanie wybierzemy. Łazienka to miejsce, w którym bardzo łatwo rozwija się grzyb – sprzyjają mu zmienne temperatury i stosunkowo duża wilgoć. Z tego też powodu dokładnie rozważmy kwestię wentylacji. Sporządzając plan remontu, nie możemy zapomnieć o określeniu budżetu, jakim dysponujemy. W zależności od zakresu planowanych prac, remont będzie kosztował od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektóre urządzenia czy meble łazienkowe będziemy musieli zamówić z wyprzedzeniem, gdyż na ich dostawę trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Już na etapie planowania remontu warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dobiorą najlepsze możliwe do zastosowania rozwiązania. W trakcie prowadzenia prac remontowych trudno bowiem wprowadzić zmiany, zwłaszcza te większe.
Krok drugi – przygotowanie pomieszczenia do remontu
Bardzo ważnym etapem remontu łazienki jest przygotowanie pomieszczenia do przeprowadzenia prac właściwych. Przygotowanie to opiera się na wyrzuceniu wszystkiego, co stare i niepotrzebne. Usuwamy więc płytki, wynosimy zużyte sprzęty i meble. Etap przygotowań trwa nawet kilka dni, zwłaszcza jeśli na ścianie położonych jest kilka warstw farby, którą trzeba zdrapać. Skuwanie płytek również jest trudnym i czasochłonnym zajęciem. Wszelkie czynności wykonujemy precyzyjnie, tak aby nie uszkodzić instalacji elektrycznej ani wodno-kanalizacyjnej.
Krok trzeci – prace hydrauliczne i elektryczne
Gdy przechodzimy do prac hydraulicznych, będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalisty – nawet jeśli remont przeprowadzamy we własnym zakresie. Konieczna będzie wymiana rur, instalacja przyłączy i wężyków, baterii przy wannie i nad umywalką. Następnie przechodzimy do wymiany instalacji elektrycznej. Zadaniem domowników jest przede wszystkim określić, gdzie i w jakiej ilości powinny zostać zamontowane gniazdka. Ponadto musimy zastanowić się nad wyborem oświetlenia – warto pamiętać tutaj zwłaszcza o okolicach lustra. Wymiana instalacji nie zawsze jest konieczna, jednak jeśli kolejny remont planujemy dopiero za kilka czy nawet kilkanaście lat, przyjrzyjmy się, w jakim stanie jest ta, z której obecnie korzystamy. W niektórych przypadkach zbagatelizowanie problemu starej, mało efektywnej instalacji może doprowadzić do powstania spięcia czy zalewania pomieszczenia, co naraża domowników na dodatkowe koszty.
Krok czwarty – ogrzewanie i wentylacja
Po wymianie instalacji przychodzi czas na montaż grzejników oraz wentylatora. Dzięki efektywnym systemom grzewczym unikniemy problemu zimnej, zawilgoconej łazienki, a dodatkowo zwiększymy komfort korzystania z pomieszczenia.
Krok piąty – wyrównanie powierzchni
Wyrównanie powierzchni ścian i podłóg to kolejny etap prac remontowych w łazience. Obecnie najczęściej wybierane są wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe, jednak pamiętajmy, że na rynku dostępne są również inne rozwiązania. Na przygotowaną powierzchnię nakładamy wodoodporną farbę albo płytki. W miejscach, które są szczególnie narażone na wilgoć, wykonujemy hydroizolację przeciwwilgociową.
Krok szósty – montaż armatury łazienkowej
Najczęściej w parze z wymianą płytek czy instalacji idzie wymiana mebli oraz armatury łazienkowej. Już na samym początku musimy określić, czy zamierzamy korzystać z wanny, czy z kabiny prysznicowej, a może mamy w pomieszczeniu tyle miejsca, aby umieścić w nim jedno i drugie? Wybór konkretnych rozwiązań powinien być dopasowany do naszych potrzeb, choć wiele osób kieruje się również trendami obowiązującymi w danym czasie.
Krok siódmy – wykończenie wnętrza łazienki
W ostatnim kroku wykańczamy wnętrze łazienki, a więc nadajemy pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. To właśnie teraz przychodzi czas na powieszenie luster, wniesienie sprzętu gospodarstwa domowego czy umieszczenie w łazience różnego rodzaju ciekawych elementów dekoracyjnych. Ten etap sprawia domownikom najwięcej przyjemności, dlatego większość przeprowadza go na własną rękę. Niemniej jednak, decydując się na kompleksowy remont łazienki, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nie tylko zaplanować, lecz przede wszystkim wykonać poszczególne zadania związane z remontem. Pomoc fachowców z firmy Polcraft pozwala ukończyć prace w jak najkrótszym terminie, ciesząc się piękną, odnowioną łazienką.