Remont kuchni krok po kroku

11 maja 2023

Remont kuchni krok po kroku: Kuchnia jest jednym z tych miejsc w domu, w których przebywa się najczęściej, a które zazwyczaj są eksploatowane w największym stopniu. To z kolei generuje konieczność regularnego jej remontowania – tak, aby zachowywała swoją świeżość, a w jej wnętrzu panowała rodzinna, przyjazna atmosfera. Niewykluczone, że i Twoja kuchnia wymaga tego typu prac. Kiedy dokładnie powinieneś się na nie zdecydować i jak wygląda remont kuchni, krok po kroku? Czytaj dalej, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Kiedy powinieneś zdecydować się na remont kuchni?

Decyzja o remoncie generalnym kuchni nigdy nie jest prosta do podjęcia. Tak naprawdę bowiem na jakiś czas wyłącza z funkcjonowania najważniejsze pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Właśnie ze względu na to bardzo często odkłada się ją w czasie, starając się wybrać na remont najwłaściwszy moment. Musisz jednak pamiętać, że zwlekanie może doprowadzić do konieczności wymiany większej liczby jej elementów składowych, a przez to i wygenerować dodatkowe koszta.

Na remont kuchni najlepiej jest zdecydować się wtedy, gdy korzystanie z niej staje się mało komfortowe, a samo to miejsce nie wygląda estetycznie. Ku remontowi może też skłaniać awaria dowolnej instalacji, która zasila kuchnię, lub wymaga ona odświeżenia ścian czy sufitu. W większości przypadków, gruntowny remont kuchni powinno się przeprowadzać co kilkanaście lat. Tak, aby nie tylko była ona świeża i estetyczna, ale i funkcjonalna oraz zgodna ze współczesnymi standardami wykończeniowymi.

Remont kuchni od podstaw

Rzeczą absolutnie kluczową w przeprowadzeniu generalnego remontu kuchni jest świadomość co do tego, co chce się osiągnąć za jego pośrednictwem. Znacznie łatwiej jest remontować miejsce, które po remoncie ma mieć dokładnie taką samą formę (a jedynie być zbudowane z innego rodzaju materiałów), a trudniej – kompletnie przebudowywać kuchnię, również pod względem układu i sposobu jej funkcjonowania. Poniżej prezentujemy preferowaną kolejność prac remontowych. Naturalnie nie w każdym przypadku każdy z kroków będzie musiał zostać wykonany. Wszystko ustala się w zależności od indywidualnych oczekiwań, wymagań, warunków oraz możliwości.

Ustalenie budżetu i przygotowanie projektu

Chcąc wykonać remont generalny, nie możesz obyć się bez odpowiedniego planu. Musisz wiedzieć, jaki efekt chcesz osiągnąć i jak ma wyglądać Twoja wymarzona kuchnia. Bardzo istotne jest skorelowanie ostatecznego jej wyglądu z budżetem, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. W tym wszystkim powinieneś być bardzo precyzyjny, zawsze ustalając wydatki z odpowiednim marginesem. Wtedy też nie przekroczysz budżetu i nie staniesz przed dylematem.

W czasie przygotowywania projektu, warto skorzystać z usług profesjonalisty. Pamiętaj jednak, że to dodatkowy wydatek, który jednak oszczędzi Ci późniejszych problemów. Temu etapowi warto poświęcić najwięcej czasu. Zwłaszcza że tutaj wszystko zależy od Ciebie.

Formalności

Remonty pomieszczeń w budynkach nie wymagają uzyskania jakiegokolwiek formalnego pozwolenia – czy to prezydenta, czy też starosty. Jeśli jednak planujesz prace w obrębie instalacji i mieszkasz w bloku lub kamienicy, będziesz je musiał zgłosić do spółdzielni. Podobnie ma się sprawa z wyburzaniem ścian. Zadbaj o to jeszcze zanim do czegokolwiek przystąpisz.

Prace instalacyjne

Pierwszym etapem remontu generalnego zawsze muszą być prace instalacyjne, związane z instalacją elektryczną, wodną i kanalizacyjną, wentylacyjną oraz gazową. W wielu przypadkach zakładają one kucie w ścianie czy podłodze. Muszą być przeprowadzane przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Ich zakres jest z kolei indywidualny.

Wykończenie ścian

Wykańczanie ścian jest procesem, którego złożoność zależy od materiału wykończeniowego, na który się zdecydujesz. Podczas gdy tapety wymagają niewiele pracy, płytki będą jej wymagać więcej. Rozwiązaniem pośrednim jest pokrycie ścian farbą. Prace na tym etapie zakładają również wymianę drzwi, jeśli jest ona konieczna (zawsze przed zabraniem się za właściwe pokrywanie ściany materiałem docelowym).

Podłogi

Na podłogę w kuchni zazwyczaj trafiają płytki ceramiczne, zwłaszcza w dużych formatach. Możesz też zdecydować się również na specjalne panele podłogowe (koniecznie odporne na wilgoć) oraz wykładzinę PCV. Pokrycie podłogi praktycznie zawsze odbywa się po zakończeniu prac mokrych – zwłaszcza jeśli ta ma być z prawdziwego drewna.

Montaż mebli kuchennych

Po zakończeniu prac stricte wykończeniowych przychodzi czas na montaż mebli kuchennych. W nim wymagana jest precyzja, ale i skrupulatność – w końcu są one czymś bardzo intensywnie eksploatowanym. Meble sprzedawane są zwykle w paczkach, a do ich złożenia potrzeba odpowiednich narzędzi. Trzeba też wiedzieć, w jakie miejsca ma trafić każdy element. Tak, aby całość stworzyła oczekiwaną formę.

Wstawienie AGD i wykonanie oświetlenia

Ostatnim etapem prac remontowych jest umieszczenie sprzętu AGD w zabudowie kuchennej, ale też montaż oświetlenia w miejscach docelowych. Tuż po tym, specjaliści zawsze rozliczają się z wykonanej przez siebie pracy.

Podsumowanie

Generalny remont kuchni jest czymś, na co każdy prędzej czy później będzie musiał się zdecydować. Jeśli i Ty właśnie stajesz przed nim, powinieneś mieć świadomość, że największe znaczenie w jego przypadku mają dwie rzeczy – odpowiedni plan oraz wybór właściwej ekipy, która podejmie się jego realizacji. My jako Polcraft oddajemy się do Twojej dyspozycji, gwarantując profesjonalne podejście, szybkie terminy realizacji oraz zadowalające efekty. Nie musisz nam jednak wierzyć na słowo – przejrzyj nasze dotychczasowe realizacje i porozmawiaj z nami. Jesteśmy pewni, że wcielimy Twój pomysł w życie – zgodnie z oczekiwaniami, planami, wymaganiami oraz współczesnymi standardami.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane





    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności