Odśwież swoje mieszkanie zaplanuj remont

4 marca 2024

Drobne prace remontowe, takie jak pomalowanie ścian czy wymiana podłóg warto przeprowadzić raz na kilka lat. Jeśli nasze mieszkanie wymaga gruntownej przebudowy, powinniśmy rozważyć remont w pełnym tego słowa znaczeniu, nadając nieruchomości zupełnie nowy charakter. Jak zaplanować prace remontowe? O czym należy pamiętać, myśląc o przeprowadzeniu remontu w mieszkaniu?

Mały remont czy kompleksowa renowacja?

Planując remont, zastanówmy się, jaki dokładnie zakres prac ma zostać zrealizowany. Czasami chcemy jedynie odświeżyć mieszkanie, malując ściany lub kładąc nowe podłogi, jednak okazuje się, że dodatkowo musimy jeszcze wymienić instalacje, okna lub drzwi. Tego rodzaju prace mają charakter inwazyjny, co oznacza, że poważnie ingerują w inne elementy budynku, takie jak na przykład ściany. Ponadto, rozważmy, czy mieszkanie rzeczywiście spełnia nasze wymagania i odpowiada naszym potrzebom? Może bowiem okazać się, że przestawienie kilku ścianek działowych pozwala efektywniej wykorzystać przestrzeń. Często okazuje się to konieczne na przykład wtedy, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny bądź przeciwnie, gdy dzieci wyprowadzają się z mieszkania. Decydując się na mały remont lub kompleksową renowację, musimy wziąć pod uwagę między innymi budżet, jakim dysponujemy. Drugie z rozwiązań wymaga zaangażowania znacznie większych środków pieniężnych, jednak można pozyskać je na przykład z kredytu lub pożyczki, niekoniecznie z własnych oszczędności.

Jak mądrze zaplanować remont?

Do remontu będziemy musieli przygotować się w odpowiedni sposób, zaczynając od zaplanowania układu mieszkania. Pamiętajmy, że do dyspozycji mamy wyłącznie ściany działowe, które można usunąć lub wstawić, w zależności od potrzeb. Weźmy też pod uwagę, że w niektórych przypadkach zmiana ułożenia pomieszczeń wiąże się z koniecznością przeprowadzenia większych prac remontowych. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy umieszczamy łazienkę tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do kanalizacji. Planując rozkład pomieszczeń, możemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz albo poradzić się specjalisty do spraw budownictwa. Następnie sporządzamy listę rzeczy, które chcemy wymienić w mieszkaniu – nie chodzi wyłącznie o meble, lecz przede wszystkim o drzwi, okna czy instalację. Pamiętajmy, że na dostawę niektórych elementów trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni, dlatego zamawiamy je z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym momencie musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, czy remont przeprowadzimy w jak najkrótszym czasie, czy też rozłożymy prace na przykład na kilka miesięcy? Z punktu widzenia domowników korzystniejsze będzie pierwsze z przytoczonych rozwiązań, gdyż pozwala osiągnąć wymarzone efekty bez konieczności powrotu do „brudnych” prac. Z drugiej strony, rozłożenie remontu w czasie jest polecane osobom, które nie dysponują środkami pieniężnymi na jego sfinansowanie bądź z innych powodów chciałyby wykańczać mieszkanie etapami.

Remont mieszkania krok po kroku

Remont mieszkania powinien być przeprowadzany etapami, tak aby na początku wykonać najbardziej czasochłonne i ingerujące w niektóre elementy pracę. Zanim jednak przejdziemy do meritum, będziemy musieli przygotować mieszkanie. Zabezpieczamy więc wszelkie przedmioty i meble, które po remoncie powrócą na swoje miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest wyniesienie ich z mieszkania bądź przeniesienie do innych pomieszczeń na czas remontu. W przypadku drobnych prac konieczne będzie też zabezpieczenie tych elementów, których remont nie obejmuje, na przykład podłóg czy kaloryferów. Dopiero później możemy przejść do usuwania tego, co stare i niepotrzebne – ścian, podłóg, okien, drzwi. W kolejnych kroku przechodzimy do stawiania nowych ścian działowych, wykonywania wylewek poziomujących, montażu nowych okien i drzwi. Dopiero na samym końcu możemy montować gniazdka czy składać meble. Nieco bardziej skomplikowane są remonty, w czasie których podejmuje się wymiany instalacji. Są to tak naprawdę jedne z pierwszych czynności, jakie musimy wykonać (po usunięciu starych, niepotrzebnych już podłóg, ścian czy mebli), gdyż mają one charakter inwazyjny, mocno ingerując w poszczególne elementy mieszkania.

Remont – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Planując remont, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy poszczególne prace przeprowadzimy sami, czy też skorzystamy z pomocy specjalistów? W niektórych przypadkach nie mamy większego wyboru i przynajmniej część zadań musimy zlecić zewnętrznej firmie – dotyczy to zwłaszcza remontów, w czasie których wymieniane są instalacje. Tymczasem drobne prace remontowe, takie jak malowanie czy kładzenie podłóg, wiele osób przeprowadza we własnym zakresie. Warto jednak dobrze ocenić swoje możliwości. Pamiętajmy, że fachowcy wykonują poszczególne zadania w sposób precyzyjny, zgodnie z przyjętymi standardami. Zrealizują zarówno kompleksowe remonty, jak i te mniejsze, których celem jest wyłącznie odświeżenie mieszkania. Z pomocy ekspertów można skorzystać na każdym etapie, jednak warto nawiązać współpracę już na samym początku, planując remont. 

Zachęcamy do zaplanowania remontu z firmą remontową Polcraft. Skontaktuj się z nami a ustalimy dogodny termin Twojego remontu.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności