Jak zrobić remont mieszkania od czego zacząć

4 kwietnia 2024

Remont mieszkania, bez względu na to, czy mowa o małej metamorfozie, czy remoncie generalnym, wymaga odpowiedniego przygotowania. Na początek musimy określić cele, jakie chcemy osiągnąć. Czasami zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczeń, w innych przypadkach skupiamy się na zwiększeniu powierzchni jednego pokoju kosztem drugiego. Remont to dobry moment na wymianę mebli, ale też instalacji lub okien. Warto przemyśleć te aspekty, uwzględniając między innymi budżet, jakim dysponujemy. Jego oszacowanie to bardzo ważny element przygotowań. Pamiętajmy, by wygospodarować margines 10% kosztów – jest to minimum, na które musimy być przygotowani. Planowanie remontu sprowadza się też do nawiązania współpracy z architektem wnętrz czy firmą remontową. O ile projekt mieszkania możemy wykonać we własnym zakresie, o tyle przeprowadzenie poszczególnych prac warto powierzyć ekspertom. Wyburzenia, stawianie ścianek działowych, a nawet malowanie czy skręcanie mebli to zadania, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie. Współpraca z firmą remontową zaczyna się już od ustalenia szczegółów i udzielenia przez fachowców niezbędnych porad. Dzięki temu łatwiej zaplanować kolejne prace, jednocześnie dopiąć wszelkie szczegóły.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Remont mieszkania rozpoczynamy od prac budowlanych, a konkretnie wyburzeniowych. Usuwamy zbędne meble, ścianki działowe, a w przypadku generalnego remontu również instalacje. Tego rodzaju działania pozwalają przygotować przestrzeń do dalszych prac. Pamiętajmy, że prace budowlane mogą ingerować w strukturę budynku, dlatego w wielu przypadkach potrzebne będzie zezwolenie na ich przeprowadzenie. Odpowiedzialność za formalności ponosi inwestor, który niezbędne informacje otrzyma od doświadczonego w zakresie remontów specjalisty. Jeśli w mieszkaniu na czas remontu pozostaną meble albo jakiekolwiek akcesoria, musimy odpowiednio je zabezpieczyć. W tym celu najczęściej przenosimy je do pomieszczenia, którego nie obejmują prace remontowe albo korzystamy ze specjalnych folii. Warto usunąć z mieszkania przedmioty wrażliwe, które łatwo ulegają zniszczeniu.

Prace budowlane – i co dalej?

Po uporządkowaniu przestrzeni w mieszkaniu możemy przejść do dalszych prac. Ich zakres zależy od tego, jak szeroki ma być remont i co właściwie obejmuje. Jeśli mówimy o remoncie generalnym, to w kolejnym kroku wymieniamy instalacje oraz stawiamy nowe ścianki działowe. Prace instalacyjne nie są natomiast częścią mniejszych remontów, które opierają się przede wszystkim na odświeżeniu mieszkania. Dopiero w ostatnim kroku, gdy mamy już tak zwaną bazę, możemy przejść do prac wykończeniowych. Malowanie, układanie podłóg, tapetowanie, a finalnie skręcanie mebli – to właśnie przykładowe czynności, które realizujemy w tym czasie. Prace wykończeniowe są zwieńczeniem całego remontu, ale nie należy podchodzić do nich zbyt lekko. Wymagają wprawy, skupienia oraz poświęcenia sporej ilości czasu, zwłaszcza jeśli obejmują całe mieszkanie, a nie wyłącznie wybrane pomieszczenia.

Remont generalny czy odświeżenie mieszkania? Na co się zdecydować?

Planując remont mieszkania, możemy postawić na delikatne odświeżenie wnętrz albo remont generalny. W pierwszym przypadku wystarczające okazuje się malowanie, tapetowanie albo montaż nowych mebli. Tymczasem przy remoncie generalnym zakres prac jest o wiele szerszy, przez co trwa on znacznie dłużej. Na metamorfozę możemy sobie pozwolić, jeśli stan techniczny mieszkania oceniamy jako dobry bądź gdy niedawno przeprowadzaliśmy większy remont. Niemniej jednak, jeśli instalacje od lat nie były wymieniane, podłoga zaczyna się „rozchodzić”, a tynk lada dzień zacznie odpadać, pora pomyśleć o remoncie generalnym.

Jak mądrze przeprowadzić remont mieszkania?

Remont mieszkania to duże przedsięwzięcie, nawet jeśli nie planujemy szczególnie czasochłonnych ani wymagających prac. Zawsze bowiem wiąże się z poświęceniem uwagi oraz wydatkami. Ponadto wymaga pełnego zaangażowania ze strony domowników. Już samo opróżnienie szaf oraz zabezpieczenie sprzętów okazuje się dużym wyzwaniem. Dlatego remont warto zaplanować i przeprowadzić mądrze, korzystając z pomocy specjalistów. Fachowiec, który doskonale zna się na remontach, oceni, czy mieszkanie potrzebuje remontu generalnego, czy może wystarczy delikatna metamorfoza. Niektóre prace można wykonać „przy okazji”, natomiast odkładanie ich na później sprawia, że po raz kolejny trzeba będzie odpowiednio przygotować mieszkanie. Korzystanie z pomocy specjalistów to również oszczędność czasu. Nie musimy szukać najlepszych rozwiązań, gdyż dostaniemy gotowy ich zestaw. Nawet z pozoru proste skręcanie mebli dla większości stanowi ogromne wyzwanie, podczas gdy fachowiec poradzi sobie z nim w jeden dzień. Chcąc oszczędzić czas i pieniądze, warto zaufać ekspertom z Polcraft.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności