Jak zaplanować budżet na remont

11 sierpnia 2023

Jak zaplanować budżet na remont: Zaplanowanie budżetu remontowego to jedno z pierwszych zadań, jakie musi zrealizować każdy inwestor. Dobrze opracowany plan finansowy pozwoli uniknąć zbędnego chaosu oraz precyzyjnie określić zakres prac, jakie mają zostać przeprowadzone. 

Ile pieniędzy przeznaczymy na remont?

Na początek każdy inwestor musi oszacować, jaką dokładnie kwotę może przeznaczyć na remont. Najczęściej wydatki finansujemy z oszczędności, jednak pamiętajmy, że istnieje też możliwość zaciągnięcia specjalnego kredytu lub zakupu materiałów na raty zero procent. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim osoby, które planują przeprowadzenie kompleksowego remontu. Pamiętajmy też, że średni koszt podstawowego remontu to kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy remont kapitalny może kosztować znacznie więcej. Przy braku dużych środków pieniężnych rozważmy prowadzenie kolejnych prac etapami. Jest to o wiele korzystniejsze, niż ograniczanie kosztów w inny sposób, na przykład poprzez zakup tańszych materiałów wątpliwej jakości.

Jak oszacować koszt materiałów?

Zanim zaczniemy sporządzać szczegółowy budżet remontowy, powinniśmy zaplanować poszczególne prace. Pozwoli to znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie materiały będą nam potrzebne. Następnie przechodzimy do porównywania cen produktów w poszczególnych sklepach. Ważne, aby wybierać takie, których cena nie jest najwyższa, lecz jednocześnie których jakość jest zadowalająca. Teoretycznie nie ma konieczności kupować wszystkich materiałów w jednym sklepie, lecz jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a dodatkowo sklepy często premiują klientów, którzy zrobią zakupy za określoną kwotę. Im więcej wydamy, tym więcej możemy zyskać. Oczywiście, przy kompleksowym remoncie z pewnością będzie trzeba udać się do kilku sklepów, jednak ich ilość warto ograniczyć do minimum, mając na uwadze własną wygodę i czas. Pamiętajmy, że materiały to nie tylko farby czy folie ochronne. Często nie uwzględniamy w budżecie pozornie niedrogich elementów, które w sumie dają całkiem sporą kwotę. Dlatego też zwróćmy uwagę na gniazdka kontaktowe czy listwy przypodłogowe oraz im podobne produkty.

Ile kosztuje robocizna?

Inwestorzy, realizując remont, mogą skorzystać z pomocy specjalistów, a więc wykwalifikowanych ekip budowlano-remontowych. Nie jest to obowiązek – teoretycznie prace można przeprowadzić samodzielnie, nawet jeśli nie posiadamy żadnych konkretnych kwalifikacji w tym zakresie. Niemniej jednak coraz więcej osób decyduje się zatrudnić profesjonalną ekipę, która poszczególne prace wykona nie tylko szybciej, ale również efektywniej. Koszt robocizny zależy w dużej mierze od rodzaju i zakresu realizowanych prac oraz terminu, w jakim ma być wykonany remont. Warto zwrócić się z prośbą o wycenę – im więcej szczegółów podamy, tym bardziej będzie ona zbliżona do kwoty, która finalnie znajdzie się na fakturze. Rozwiązaniem pośrednim jest zatrudnienie fachowców do wykonania jedynie najtrudniejszych prac – pozwoli to zaoszczędzić, jednak trzeba pamiętać, że sporo czynności w dalszym ciągu trzeba będzie wykonać we własnym zakresie.

Margines błędu w kosztach remontu

Większość osób remontujących dom czy mieszkanie nie mieści się w założonym budżecie. Wynika to z faktu, iż zakresu pewnych prac nie sposób przewidzieć. Czasami okazuje się, że konieczna będzie wymiana instalacji, w innych przypadkach trzeba położyć na ścianie dodatkową warstwę tynku. Przyczyną wzrostu kosztów mogą być też rosnące ceny materiałów. Dlatego też w każdym budżecie musi znaleźć się swego rodzaju margines błędu. Oznacza to, że musimy doliczyć do planowanych kosztów około 10-20%. Przy mniejszych remontach zwykle mówimy o niższej, przy większych – o wyższej stawce. Margines błędu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i ewentualnego rozczarowania, gdy okaże się, że zebrane fundusze nie wystarczają na przeprowadzenie wszystkich prac.

Kiedy sporządzić budżet remontowy?

Sporządzenie budżetu remontowego powinno mieć miejsce już na etapie planowania prac. Na początek określamy kwotę, jaką możemy przeznaczyć na remont, a następnie orientujemy się w cenach materiałów i usług. Co istotne, aby zaplanowany budżet nie uległ dezaktualizacji, powinniśmy sporządzić go na około 2-3 miesiące przed rozpoczęciem prac. Pamiętajmy, że ceny materiałów budowlanych oraz usług nie są stałe – ich cena jest mocno skorelowana z ogólną sytuacją na rynku budowlanym. Czasami zachodzi też konieczność wprowadzenia poprawek do budżetu lub jego całkowitego skorygowania. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy niezbędne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych, które wcześniej były trudne do przewidzenia. Jeśli mamy problem ze sporządzeniem dobrego planu budżetowego, zgodnie z którym zrealizujemy przedsięwzięcie, warto poprosić o pomoc specjalistę. Doradzi on, jakie materiały wybrać oraz w jakich miejscach można je kupić w dobrych cenach. Sprawdzi też, czy w budżecie, który przygotowaliśmy, nie brakuje jakichś istotnych elementów.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane





    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności