Harmonogram prac remontowych w domu

10 listopada 2023

Planując remont w Szczecinie, warto w pierwszej kolejności sporządzić harmonogram, zgodnie z którym będziemy wykonywać poszczególne prace. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jednocześnie chroniąc przed zbędnym stresem. Jak powinien wyglądać plan prac remontowych? Które czynności wykonujemy na początku, a które na samym końcu?

Sporządzenie kosztorysu i harmonogramu

Podstawowym zadaniem każdego, kto planuje remont, jest sporządzenie harmonogramu prac oraz kosztorysu. Na początek określamy budżet, w jakim musimy się zmieścić, pamiętając o pewnym marginesie, który zwykle kształtuje się na poziomie 10-15% kosztów. Ma on służyć sfinansowaniu wydatków nieprzewidzianych bądź pokryć różnicę w zmieniających się cenach materiałów. Sporządzając kosztorys, powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi:

  • ceny materiałów,
  • ceny usług świadczonych przez firmy remontowe,
  • dodatkowe wydatki, związane na przykład z wywiezieniem gruzu.

Opracowanie budżetu powinno iść w parze z określeniem poszczególnych etapów remontu. Dlaczego warto sporządzić harmonogram? Dzięki niemu prace przebiegają o wiele sprawniej, natomiast inwestor z góry jest w stanie przewidzieć, ile pieniędzy będzie musiał wydatkować. Ponadto dobrze przygotowany harmonogram pozwala uniknąć zbędnego stresu, który często towarzyszy nam w trakcie remontu z Fitako. Jak powinien wyglądać plan prac krok po kroku?

Wynoszenie i wyburzanie – przygotowanie pomieszczenia

Zanim rozpoczniemy przeprowadzanie konkretnych prac remontowych, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenia. W pierwszej kolejności wynieśmy więc meble, sprzęty gospodarstwa domowego czy rzeczy osobiste. Alternatywnym rozwiązaniem jest ich zabezpieczenie, jednak sprawdza się ono wyłącznie w przypadku, gdy zakres prac jest naprawdę wąski i istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia. Następnie wyrzucamy z pomieszczeń wszystko to, co zbędne. Demontujemy podłogi, listwy czy zabudowę mebli. Ponadto, jeśli planujemy całkowitą zmianę układu mieszkania, wyburzamy ściany działowe. Pamiętajmy, że prace, które będziemy wykonywać, należą do tych „brudnych”, zatem konieczne będzie zamówienie kontenera na gruz.

Postawienie nowych ścian działowych

Poprzedni etap stanowił niejako przygotowanie do prac właściwych, takich jak stawianie nowych ścian działowych. To, gdzie dokładnie zostaną zbudowane, powinno zostać określone w momencie przygotowywania kosztorysu i harmonogramu prac. Niemniej jednak na tym etapie istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia pewnych zmian, na przykład wyboru ścian szkieletowych zamiast murowanych. Ściany, w zależności od rodzaju i ilości, stawia się od 2-3 dni do nawet dwóch tygodni.

Wymiana okien i drzwi wejściowych

W dalszej kolejności przychodzi czas na wymianę okien i drzwi, jednak w tym momencie wyłącznie wejściowych, a więc zewnętrznych. Na początku konieczne jest wycięcie ze ścian starych okien i ościeżnic, a następnie wykonanie nowych otworów. Dopiero na samym końcu można wstawić nowe okna ze Szczecina i drzwi. Ważne, aby ich wyboru dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Na dostawę często trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej czy elektrycznej 

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej czy elektrycznej to inwazyjny proces, który wymaga kucia w ścianach i posadzkach. Dlatego też należy go przeprowadzić jeszcze przed wykonaniem wylewki. Wymianę instalacji, co do zasady, planujemy z pewnym wyprzedzeniem, gdyż często od przyjętych rozwiązań zależeć będzie, jakich materiałów użyjemy w dalszych etapach. Dobrym przykładem jest ogrzewanie podłogowe, którego nie łączy się z parkietami. Pamiętajmy, że wymiana instalacji, choć wiąże się z pewnymi uniedogodnieniami, w pewnych sytuacjach jest konieczna. Sprawnie działające mechanizmy zapewniają bowiem bezpieczeństwo domownikom. Ponadto lepiej przeprowadzić wymianę w trakcie remontu, niż odkładać na „za kilka lat”, gdyż – jak wspomniano – oddziałuje ona na wiele elementów.

Wykonanie wylewki, tynkowanie ścian

Wylewkę samopoziomującą wykonuje się, jeśli mamy do czynienia z nierównym podłożem. Może mieć to miejsce na przykład po wymianie instalacji czy przy adaptowaniu pomieszczeń do własnych potrzeb. Bardzo ważnym elementem remontu jest tynkowanie ścian oraz sufitów. Na tym etapie możemy również zagruntować podłoże.

Układanie podłóg, malowanie ścian

W kolejnym kroku przechodzimy do prac, które nadają naszemu mieszkaniu odpowiedniego wyglądu. Mowa o układaniu podłóg oraz malowaniu ścian. Na początku układamy podłogi, gdyż w trakcie tych prac powstaje sporo pyłu, który mógłby osiąść na ścianach. Niemniej jednak, przechodząc do ich malowania, trzeba odpowiednio zabezpieczyć posadzkę.

Montaż drzwi wewnętrznych, gniazdek i zabudowy meblowej

Ostatnim etapem prac remontowych jest montaż drzwi wewnętrznych, gniazdek oraz mebli. Choć są to jedne z „najczystszych” zadań, wykonując je, może dojść do powstania drobnych zabrudzeń na ścianach. Dlatego też warto wyposażyć się w mały wałek i odrobinę farby, aby zniwelować ewentualne uszkodzenia. Gdy pomieszczenie jest już gotowe do adaptacji, możemy przejść do składania mebli czy umieszczania w nim różnego rodzaju sprzętów i dekoracji. 

Wnioski na temat harmonogramu prac remontowych w domu

Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować kolejność działań podczas remontu domu, by cały proces przebiegał sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Od wstępnych prac takich jak opróżnianie pomieszczeń i demontaż, przez budowę nowych ścian, wymianę elementów zewnętrznych takich jak okna i drzwi, po kompleksową wymianę instalacji i finalne prace wykończeniowe – każdy krok ma swoje miejsce i czas. Precyzyjne wykonanie każdej z tych czynności jest niezbędne dla zapewnienia domowi nowego życia pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki. Kluczowe jest również stworzenie dokładnego kosztorysu, który pozwoli zapanować nad budżetem. Dzięki dobrze skonstruowanemu harmonogramowi prace mogą przebiegać bez niepotrzebnego stresu i dodatkowych wydatków, co gwarantuje płynność realizacji projektu. Z firmą Polcraft remont może przebiegać sprawnie i zgodnie z planem, warto nam zaufać.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane





    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności