Generalny wykonawca – dlaczego warto nawiązać współpracę

21 czerwca 2023

Generalny wykonawca – dlaczego warto nawiązać współpracę: Realizując większą lub mniejszą inwestycję mieszkaniową lub – ogólniej – budowlaną, z całą pewnością chcesz doprowadzić ją do końca w zaplanowany sposób. Bez komplikacji po drodze. Masz pewną jej wizję i chcesz, aby efekt idealnie z nią współgrał. Nic więc dziwnego, że możesz szukać wykonawcy, który weźmie za to wszystko odpowiedzialność i zadba o to, by wszystko przebiegło po Twojej myśli. Tym kimś może być dla Ciebie generalny wykonawca inwestycji. O postaci tej z całą pewnością miałeś już okazję słyszeć. Kim jednak ona dokładnie jest, dlaczego warto skorzystać z jej usług i jak wybrać tę, która sprosta Twoim oczekiwaniom? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Kim tak właściwie jest generalny wykonawca?

Generalnym wykonawcą konkretnej inwestycji budowlanej jest zwykle firma, która jest odpowiedzialna za doprowadzenie jej do końca – niezależnie od tego, z jakimi nakładami by się to wiązało. To pojęcie, które oznacza właśnie kompleksowość – choć bowiem szczegółowy zakres kompetencji wykonawcy określa umowa, w większości przypadków zakłada ona doprowadzenie konkretnego projektu do końca. 

Generalny wykonawca nie musi oczywiście wszystkiego robić samodzielnie. Zwłaszcza że większość inwestycji wymaga wspólnego działania firm i osób specjalizujących się w czymś zgoła odmiennym. To on jednak nadzoruje wszystko to, co robią podwykonawcy. Nie tylko pod kątem jakości wykonania, ale też zgodności z obowiązującym prawem Szalenie istotne w przypadku współpracy z generalnym wykonawcą są też terminy, co do których się on zobowiązuje. 

Dlaczego warto na niego postawić?

Generalny wykonawca w przypadku jakiejkolwiek inwestycji nie jest kimś obligatoryjnym. Zwłaszcza w przepisach prawa, które w żaden sposób nie wymuszają na inwestorze skorzystania z jego usług. Stawiając na niego jednak możesz liczyć na całe mnóstwo korzyści, które z pewnością skłonią Cię przynajmniej do zastanowienia się nad nim. Te największe wspominamy poniżej.

  • Oszczędność czasu – to zdecydowanie największa zaleta korzystania z usług generalnego wykonawcy. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia czy to z budową, czy też z remontem doskonale wie, ile czasu trzeba w niego włożyć. Nawet jeśli najważniejsze kwestie z nimi związane powierza się podwykonawcom (w końcu trzeba ich kontrolować). Tutaj można sporo zaoszczędzić, mogąc skupić się tym samym na innych aspektach związanych z inwestycją (na przykład tych sprzedażowych).
  • Znacznie mniejsze obciążenie formalnościami – w przypadku realizacji inwestycji, od inwestora wymaga się ciągłego doglądania zgodności z obowiązującym prawem. Czy to jeśli chodzi o jakość stosowanych materiałów, czy też o sposób wykonywania konkretnych rozwiązań. Generalny wykonawca pozwala o tym zapomnieć, biorąc na swoje barki tego typu formalności.
  • Realizując inwestycję, musisz mieć pewność co do jakości wykonania – to generalny wykonawca bierze na siebie odpowiedzialność w kontekście ostatecznej jakości zrealizowanej inwestycji. Tego typu firmy (o ile wybrane dobrze) są doświadczone i doskonale wiedzą, jak istotne jest zachowanie należytych standardów. Sięgając po nie możesz więc spać spokojnie.
  • Brak konieczności samodzielnego zatrudniania i korzystania z usług specjalistów na każdym polu. To zmusza Cię do ciągłych poszukiwań, ale i… niestety, rozczarowań. Generalny wykonawca zazwyczaj posiada swoich zaufanych podwykonawców, będąc tym samym w stanie zapewnić najwyższą jakość, a przy okazji oszczędność pieniędzy i czasu.

Wszystkie największe zalety płynące z sięgnięcia po usługi generalnego wykonawcy odczujesz zwłaszcza wtedy, gdy Twoja inwestycja będzie miała dużą skalę. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się on również w przypadku projektów nieco mniejszych. Zawsze warto rozważyć skorzystanie z jego usług, ceniąc swój czas, pieniądze, a przede wszystkim nerwy związane z czysto samodzielnym działaniem.

Jak wybrać odpowiedniego generalnego wykonawcę?

Decydując się na skorzystanie z usług generalnego wykonawcy, należy mieć na uwadze fakt, że na polskim rynku działa ich naprawdę sporo. Warto więc zawczasu określić swoje oczekiwania, wymagania i plany wobec nich. Przede wszystkim jednak do poszukiwania powinno się podchodzić z już przygotowanym projektem prac i wszystkim, co mogłoby decydować o koszcie całej inwestycji. Wtedy też można z powodzeniem porównywać każdą kolejną firmę pod kątem, który uzna się za najistotniejszy. Choć cena może tutaj grać dużą rolę, spójrz nade wszystko na doświadczenie, rekomendacje w środowisku, specjalizację samej w sobie firmy (nie może ona w pełni bazować na podwykonawcach) oraz przede wszystkim portfolio. To ostatnie będzie dowodem na to, że generalny wykonawca wie, co robi i ma już za sobą udane projekty.

Firma Polcraft jest w stanie wziąć na swoje barki Twoją inwestycję i stać się jej generalnym wykonawcą. Lata doświadczenia sprawiły, że nadajemy się idealnie do tej roli. Potwierdzeniem tego mogą być aż dwa lata gwarancji – tak na usługę, jak i wbudowany materiał. Skontaktuj się z nami i nawiąż współpracę, z której będziesz zadowolony. Od samego jej początku, aż do jej końca.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności