Co składa się na koszty remontu

8 stycznia 2024

Remont mieszkania lub domu pociąga za sobą spore wydatki, zwłaszcza w dobie rosnących cen materiałów budowlanych. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak właściwie wygląda kosztorys, a więc za co tak naprawdę trzeba zapłacić. Oto elementy składające się na koszty remontu, które należy wziąć pod uwagę, sporządzając budżet. 

Wymiana instalacji – czy to konieczność?

Wymiana instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy grzewczej nie jest obowiązkowym elementem każdego remontu. Zazwyczaj decydujemy się na nią dopiero wtedy, gdy poprzednia stan techniczny poprzedniej instalacji ulega znacznemu pogorszeniu. Niemniej jednak w wielu przypadkach warto rozważyć także tego rodzaju prace, zwłaszcza jeśli instalacja ma już swoje lata, a kolejny remont planujemy dopiero w dalszej przyszłości. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Wymiana instalacji to jeden z najkosztowniejszych elementów – musimy nie tylko zakupić materiały oraz opłacić pracę specjalistów, lecz również zadbać o odpowiednią dokumentację i odbiór techniczny. Ponadto wymiana instalacji jest o tyle problematyczna, że w celu jej przeprowadzenia trzeba kuć ściany lub podłogi. Wiąże się to z koniecznością odnowienia ich po zakończeniu prac, a to pociąga za sobą kolejne koszty.

Zakup materiałów – jakość i cena ma znaczenie

Kwestia wyboru materiałów do remontu to bardzo szeroki temat. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnej jakości i w różnym przedziale cenowym. Obecnie mamy też możliwość zastosowanie wielu nowoczesnych rozwiązań, które – paradoksalnie – niekoniecznie będą najdroższe. Niemniej jednak materiały w niemal każdym przypadku stanowią jeden z pierwszych punktów w remontowych budżecie. Dlaczego? Głównie dlatego, że trzeba ich kupić bardzo dużo, a każdy pojedynczy wydatek składa się na sporą sumę. Wiele osób jest zaskoczonych tym, jak dużo potrafią kosztować poszczególne, pozornie niewiele znaczące elementy. Konstruując plan remontu, często pomijamy pewne materiały, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ogóle będą nam potrzebne. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą dobrać najlepsze i najekonomiczniejsze rozwiązania. Pamiętajmy, że materiały można kupować partiami, co jest korzystne w przypadku, gdy nie mamy wiele miejsca do ich przechowywania. Istnieje też możliwość zakupu jednorazowo większej ilości – niektóre sklepy proponują wtedy korzystne dla klienta zniżki i rabaty.

Koszt pracy firmy remontowej – usługi profesjonalistów

Osoby planujące remont coraz częściej korzystają z usług profesjonalistów. Firmy oferujące usługi remontowe wykonują pracę w krótkim czasie i w sposób fachowy, jednak ich pomoc wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Kształtują się one różnie, w zależności od zakresu prac, jakie trzeba wykonać. Niemniej jednak każdy klient otrzymuje indywidualną wycenę, która uwzględnia jego potrzeby i możliwości. Jeśli rezygnujemy z usług świadczonych przez specjalistów, z jednej strony oszczędzamy, z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że wszelkie prace będziemy zobowiązani wykonać samodzielnie. Ponadto czas remontu najprawdopodobniej ulegnie wydłużeniu, dlatego warto uwzględnić tego rodzaju wydatek w swoim budżecie.

Dodatkowe usługi związane z pracami remontowymi

Remontując mieszkanie, mamy możliwość skorzystać z dodatkowych usług, świadczonych przez specjalistów. Jedną z nich jest zaprojektowanie wnętrz zgodnie z wymaganiami domowników. Architekci najczęściej pobierają wysokie wynagrodzenie, lecz jednocześnie potrafią zaadaptować nawet nierokujące pomieszczenia. Inną popularną usługą jest nadzorowanie postępu prac remontowych – często świadczą ją architekci wnętrz lub agencje nieruchomości. Specjalistom można też zlecić pozyskanie różnego typu zgód, które wydają odpowiednie organy. W praktyce większość obowiązków związanych z remontem możemy więc scedować na innych, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Przy ograniczonym budżecie z dodatkowych usług możemy zrezygnować, angażując tym samym środki w dobrej jakości materiały oraz pomoc specjalistów z firmy remontowej.

Meble i innego rodzaju akcesoria wykończeniowe

W kategorii materiałów budowlanych często umieszczamy także meble i innego rodzaju elementy wykończeniowe, jednak warto mieć świadomość, że są to zupełnie innego rodzaju koszty. Materiałów najczęściej używają specjaliści, przez co nie widzimy ich wykorzystania w poszczególnych pracach. Tymczasem meble, podłogi, farby ścienne czy innego typu dekoracje to już zupełnie różna kategoria. Tutaj ponownie – decydując się na remont, nie musimy od razu wymieniać mebli, jednak większość osób to właśnie robi. Pamiętajmy jednak, że proponowane ceny mebli warto umieścić w kosztorysie na samym początku – wielu z nas odkłada tą kategorię na później, nie wiedząc dokładnie, jaka kwota będzie potrzebna na sfinansowanie zakupów. Jest to błąd, ponieważ może okazać się, że znacząco przekroczymy budżet. Kończąc remont, połóżmy podłogi i odnówmy ściany, natomiast meble – w razie braku środków – można wymienić w późniejszym terminie.

Podsumowanie

Koszty remontu są złożone i obejmują wiele różnorodnych elementów, począwszy od wymiany instalacji, przez zakup materiałów, koszt pracy firmy remontowej, aż po dodatkowe usługi i wykończeniowe akcesoria. Zrozumienie i dokładne zaplanowanie każdego z tych aspektów jest kluczowe dla utrzymania remontu w ramach ustalonego budżetu i zapewnienia, że finalny efekt spełni nasze oczekiwania. Warto więc podejść do procesu planowania remontu z odpowiednią uwagą i precyzją.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności