Co obejmuje remont generalny

4 czerwca 2024

Remont generalny to sformułowanie, które u niektórych budzi spory lęk, u innych wręcz przeciwnie – ekscytację. Kojarzy się przede wszystkim z całkowitą metamorfozą wnętrz, często również ze zmianą układu mieszkania. Jaki zakres prac obejmuje remont generalny i jak się do niego przygotować?

Czym jest remont generalny?

Przez remont generalny rozumiemy kompleksowe przedsięwzięcie, obejmujące prace budowlane, instalacyjne oraz wykończeniowe. Jego celem jest całkowita metamorfoza mieszkania przy jednoczesnej wymianie instalacji, a czasami również zmianie układu pomieszczeń. Do remontu generalnego trzeba się odpowiednio przygotować. Chętnie korzystamy z pomocy architekta wnętrz, który w zaprojektuje nasze mieszkanie. Dysponując gotowym projektem, można przejść do realizacji kolejnych prac.

Prace budowlane w remoncie generalnym

Niemal każdy remont generalny rozpoczyna się od prac budowlanych. Wbrew nazwie, obejmują one nie tylko stawianie nowych elementów, ale też wyburzanie starych, już niepotrzebnych. Pozbywamy się więc ścian działowych, mebli, usuwamy tynki, rozmontowuje się instalacje. Na tym etapie wymieniamy podłogi, możemy również podnieść sufity. Właściciele mieszkania muszą pamiętać, że poważniejsza ingerencja w strukturę budynku wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia, o które wnioskujemy z wyprzedzeniem. 

Prace instalacyjne, czyli wymiana wybranych lub wszystkich instalacji

Kolejnym etapem remontu generalnego jest wymiana wybranych bądź wszystkich instalacji. Montaż nowych odbywa się na przygotowanym uprzednio gruncie, dzięki czemu powinien przebiegać bez większych zakłóceń. Instalacji nie widać, ale pełnią one bardzo istotne funkcje. Pozwalają korzystać z wody, prądu czy ogrzewania, a od ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo domowników. Wymiana instalacji najczęściej trwa kilka dni, w zależności od złożoności prac, jakie trzeba wykonać.

Prace wykończeniowe – nadanie mieszkaniu ostatecznego wyglądu

Po zamontowaniu instalacji oraz postawieniu nowych ścianek działowych możemy przejść do realizacji prac wykończeniowych. Obejmują one malowanie, tapetowanie, układanie płytek, montaż mebli oraz armatury. Prace wykończeniowe uznawane są za inwestorów za najprzyjemniejszy etap remontu generalnego. Powinni jednak pamiętać o tym, że mogą one trwać nawet kilkanaście dni, wymagając odpowiedniego postępowania. Przykładowo, kładąc podłogę, pewien jej obszar będzie czasowo wyłączony z użytkowania. Natomiast malowanie ścian wymaga zapewniania dobrej wentylacji tak, aby pozbyć się uporczywego zapachu. Prace wykończeniowe wieńczy przekazanie mieszkania właścicielom, którzy finalnie oceniają ich efekt.

Jak przeprowadzić remont generalny?

Przeprowadzenie remontu generalnego stanowi duże wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Na początek właściciele muszą ocenić swoje potrzeby, mając na uwadze aspekty techniczne. Na tym etapie trzeba oszacować budżet, który mają do dyspozycji. Przy remoncie generalnym teoretycznie możemy zrezygnować z pewnych prac, ale wykonanie ich w przeszłości często wiąże się z ponowną ingerencją w strukturę budynku. Szukajmy więc oszczędności w zrównoważony sposób, pamiętając, jak dużym przedsięwzięciem jest remont generalny.

Kiedy trzeba przeprowadzić remont generalny?

Na remont generalny najczęściej decydują się osoby, które zakupiły mieszkanie na rynku pierwotnym, w stanie deweloperskim. Wymaga ono gruntownego remontu, gdyż nie nadaje się bezpośrednio do zamieszkania. Inwestorom zwykle zależy na szybkiej realizacji poszczególnych prac, chcąc wprowadzić się w możliwie najkrótszym czasie. Tymczasem w przypadku mieszkań będących w użytku remont generalny odbywa się raz na kilka lat. Wiele zależy od stanu technicznego budynku – niedziałające lub niesprawne instalacje stanowią zagrożenie, dlatego muszą zostać wymienione jak najszybciej. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, również chcemy je nieco odświeżyć i dostosować do swoich potrzeb. Wtedy właśnie potrzebny jest remont generalny.

Remont generalny z pomocą profesjonalistów – dlaczego warto?

Remont generalny to zbyt obszerne przedsięwzięcie, aby przeprowadzić go we własnym zakresie. Wymaga zaangażowania wielu specjalistów, a wszelkiego rodzaju niedociągnięcia mogą okazać się nie tylko kosztowne, ale też bardzo niebezpieczne. Nasza firma Polcraft świadczy szeroki zakres usług budowlano-remontowych, chętnie podejmując się również większych wyzwań w postaci remontu generalnego. Korzystanie z pomocy fachowców ma jeszcze jedną zaletę – pozwala skrócić czas trwania remontu do niezbędnego minimum. Pamiętajmy, że o ile drobna metamorfoza zajmuje zwykle 1-2 dni, o tyle remont generalny może trwać nawet kilka tygodni. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli na czas jego trwania musimy zmienić miejsce zamieszkania albo wyprowadzić się z dotychczas zajmowanego lokalu.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności