Adaptacja poddasza w kamienicy czyli tani sposób na duże mieszkanie w centrum

19 grudnia 2022

Mieszkania w centrach większych miast cechują się przede wszystkim atrakcyjną lokalizacją oraz szerokim dostępem do infrastruktury. Niemniej jednak cena zakupu takiego lokum jest bardzo wysoka – alternatywnym rozwiązaniem będzie zaadaptowanie poddasza w kamienicy. Tego typu nieruchomość można nabyć niskim kosztem, natomiast ma ona niesamowity potencjał.

Dlaczego warto kupić poddasze w kamienicy?

Argumentem przemawiającym za zakupem poddasza w kamienicy jest przede wszystkim jego niska cena. Nie jest tajemnicą, że tego typu nieruchomości nie cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych kupujących, dlatego właściciele najczęściej decydują się sprzedać je nieco taniej. Poddasze zwykle wymaga gruntownego remontu, jeśli planujemy w nim zamieszkać. Z jednej strony jest to dosyć problematyczne, jednak pamiętajmy, że mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego także wymagają przeprowadzenia pewnych prac adaptacyjnych. Z drugiej strony, możliwość zaaranżowania mieszkania od zera daje sporo możliwości, zwłaszcza osobom, które widzą w nich potencjał. Kamienice są też bardzo dobrze zlokalizowane, dzięki czemu zyskujemy o wiele lepszy dostęp do infrastruktury. Obecnie większość osób decyduje się zakupić mieszkanie położone na peryferiach, gdyż liczba ofert nieruchomości zlokalizowanych w centrum miasta jest bardzo mała. Ponadto mieszkania nie zawsze spełniają nasze wymagania czy nawet ogólne standardy.

Adaptacja poddasza w kamienicy – jak podejść do tego wyzwania?

Nie ulega wątpliwości, że zaadaptowanie poddasza w kamienicy w taki sposób, aby uczynić z niego lokal mieszkalny, jest problematyczne. Zwróćmy uwagę, że w większości przypadków możemy potrzebować zgody na przeprowadzenie prac, zwłaszcza jeśli w jakiś sposób ingerują one w strukturę całego budynku. Dotyczy to również zabytkowych kamienic, które mają więcej, niż 100 lat. Otrzymanie pozwoleń zajmuje trochę czasu, a wiele zależy tutaj od podejścia samych urzędników. Terminy ustawowe są jednak nieubłagane, dlatego mają oni sporo czasu na rozpatrzenie wniosków. Kolejnym wyzwaniem jest samo zaprojektowanie lokum. Poddasza w kamienicy mają około 70-150 metrów kwadratowych, więc naprawdę sporo. To, jak poradzimy sobie z podziałem tej przestrzeni, zależy tylko i wyłącznie od nas. Faktem jest jednak, że na poddaszu z powodzeniem może zamieszkać 4 osobowa rodzina i każdy będzie miał tam swój kąt. Bardzo ważnym elementem jest więc zaprojektowanie całej przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, zwłaszcza jeśli zakupiliśmy poddasze w zabytkowej kamienicy. Weźmie on pod uwagę nie tylko nasze plany i wymagania, lecz również uwarunkowania techniczne.

Ile kosztuje adaptacja poddasza w kamienicy?

Potencjalni inwestorzy często zastanawiają się, jaki jest koszt zaadaptowania poddasza w kamienicy i czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie? Wiele zależy tutaj przede wszystkim od materiałów, jakich użyjemy. Sięgając po ekonomiczne rozwiązania, można wyremontować poddasze niskim kosztem. Z pewnością zapłacimy wtedy mniej, niż kupując mieszkanie z rynku pierwotnego bądź wtórnego, które również musimy zaadaptować. Większość inwestorów decyduje się zatrudnić ekipę remontową, która przeprowadzi wszelkie niezbędne prace. Zwiększa to ogólny koszt, jaki trzeba będzie ponieść, jednak pozwala w krótszym czasie dokończyć adaptację.

Jak długo trwa adaptacja poddasza?

Kolejną kwestią, która niepokoi potencjalnych inwestorów, jest czas trwania prac remontowych. Samodzielnie wykonywany remont najczęściej trwa minimum pół roku, a rekordzistom zajmuje on nawet dwa lata. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości prac, które zazwyczaj wykonujemy po godzinach pracy bądź w weekendy. Nieco inaczej jest w przypadku zatrudnienia profesjonalnej ekipy remontowej. Zwykle jest ona w stanie zrealizować wszelkie niezbędne prace w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Wiele zależy też od stanu technicznego poddasza. Najczęściej konieczne jest doprowadzenie instalacji, co również zajmuje sporo czasu. Specjaliści, dokonując oględzin poddasza, są w stanie określić, jak długo zajmie im remont.

Poddasze w kamienicy z potencjałem

Poddasze w kamienicy to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, poszukując mieszkania. Niektórzy uważają, że jest to doskonała alternatywna dla drożejących nieruchomości z rynku pierwotnego bądź wtórnego, dla innych jest to sposób na zamieszkanie w nietypowym miejscu. Pamiętajmy jednak, aby inwestycję dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wszelkie koszty z nią związane czy czas, jaki należy poświęcić na przeprowadzenie prac remontowych. Z pomocą przychodzą doświadczeni architekci oraz budowlańcy, którzy coraz częściej adaptują właśnie poddasza w kamienicy. Musimy też mieć na uwadze, że są to niezwykle atrakcyjnie zlokalizowane przyszłe mieszkania, które cieszą się coraz większą popularnością kupującym. Z czasem może być więc coraz trudniej znaleźć odpowiednią kamienicę, w którą będziemy chcieli zainwestować pieniądze i w której będziemy chcieli zamieszkać.

Kontakt

Zapytaj o bezpłatną wycenę

Kontakt telefoniczny

Adam Jakubiak – właściciel firmy
Tel. +48 516 645 831

Kontakt mailowy

biuro@polcraft.eu

Firma

Polcraft – Usługi
remonotowo-budowlane

    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności